Думите, които ни е дал Шекспир
Ако се замислим за всичко, което ползваме в ежедневието си, все някой го е създал, претърпяло е някакво развитие и усъвършенстване. Или пък не! Ползваме творенията в „суров вид“, непроменени през годините, а понякога и вековете.
Това се отнася с особена тежест за думите, които изричаме всеки ден. Днес сме решили да отдадем внимание на великия трагикомик Шекспир.
Негово дело са хиляди думи, да, хиляди! Те са начинът, по който е дал живот в различни нюанси на персонажите от творбите си.
Честа практика била, когато не намирал подходяща дума, за да предаде точно мисълта си, да я сътвори сам. Е, това е и основната причина творбите му да не са били толкова популярни в епохата му.
Дори и днес е доста трудно да се правят преводи и да се четат произведенията му, но определено си заслужават.
Според някои данни Шекспир е измислил между 1700-3000 нови думи и незабравими сентенции.
Думи, ползвани в творбите му, които ползваме днес са например: „характер“, „манастир“, „капитулация“, „реклама“ (не точно в смисъла, в който я употребяваме сега), „очна ябълка“, „скука“, „повръщане“ и други.
За първи път думите подскачам (bump), бързам (hurry), клюка (gossip), удивление (amazement), величествен (majestic), самотен (lonely), одеяло (blanket), се срещат именно в произведения на Шекспир.
Разбира се, не трябва да забравяме и безсмъртните му сентенции, които ползваме днес:
· „Да бъдеш или да не бъдеш!“ – може би най-известната от всички негови фрази.
· „О, слабост, твойто име е жена!“
· „Алкохолът увеличава желанието, но намалява възможностите!“
· „Всички влюбени се кълнат да изпълнят повече отколкото могат, но не изпълняват дори възможното.“
· „Всяко безумие има своята логика.“
· „За отчаянието няма друго лекарство, освен надеждата.“
· „Светът е театър – и всички хора в него са актьори.“
Това са само малка част от фразите на драматурга, които ползваме почти ежедневно.
В историята на българската култура и безсмъртните ни творци, също фигурират не една и две известни фрази. На тях също ще обърнем внимание накратко, а по-обстойно ще разгледаме в отделен материал.
Не може да не споменем творчеството на Вазов, от редовете на което са произлезли:
· „Не се гаси туй, що не гасне!“
· „Преклонената главичка остра сабя не сече…“
· „Отечество любезно, как хубаво си ти!“
Необятното творчество на българските автори не може да се изрази в няколко реда. За него ще ни е нужно повече време и пространство, затова очаквайте продължението на темата.
А освен това, колкото и гениални да са фразите на Шекспир, в световната история фигурират още стотици незабравими сентенции. Тях ще споделим с вас в някоя от следващите ни публикации.